FAQ ZNPD, czyli najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajduje się lista pytań i wskazówek dotyczących korzystania z serwisu i dodatku ZNPD

Podstawowe kwestie

 • Dlaczego warto zarejestrować się na ZNPD.pl?

  Po pierwsze, jeśli jesteś inwestorem, zyskujesz wygodny dostęp do informacji na temat pożyczkobiorców na najważniejszych polskich portalach pożyczek społecznościowych, których sprawdzenie samemu często byłoby utrudnione czy wręcz niemożliwe.
  Po drugie, ZNPD ułatwia kontakt z innymi inwestorami zapewniając tym samym odpowiedni przepływ informacji i w znaczącym stopniu ograniczając możliwość popełniania kosztownych błędów.
  Po trzecie, dzięki ZNPD będziesz miał dostęp do zaawansowanych statystyk swoich inwestycji, dzięki czemu łatwo będziesz mógł zweryfikować poprawność swojej strategii inwestycyjnej.

Powiązania użytowników

 • Dodałem niewłaściwe powiązanie/pomyliłem się w opisie/rodzaju! Co robić?

  Od pewnego czasu dostępny jest panel powiązań, gdzie można zobaczyć powiązania swojego profilu, dodać nowe powiązannia oraz usunąć lub zmodyfikować niewłaściwe.

 • Nie jestem pewien, czy powinienem dodać dane powiązanie. Cóż począć?

  Podstawowym pytaniem jest kwestia, jakie przesłanki istnieją do dodania powiązania.
  W przypadku Kokosa, jeśli stopień powiązania przedstawiony przez portal jest na poziomie minimum 40%, to w większości przypadków można dodać sprawdzone powiązanie. Jeśli wciąż masz wątpliwości, dodaj powiązanie niesprawdzone i ew. zgłoś swoje wątpliwości na chacie dostępnym w najnowszej wersji dodatku do przeglądarek.
  Jeśli natomiast powiązanie jest między portalami, z reguły ten sam nick wraz z miastem i wiekiem użytkownika jest wystarczającą przesłanką do dodania sprawdzonego powiązania, jeśli natomiast nick się nie zgadza, a pozostałe dwie dane tak - warto dokładniej to sprawdzić (często nicki powiązanych kont tej samej osoby są podobne - ale nie jest to regułą).
  Jeśli natomiast dany PB z portalu X ma już powiązanie własne z kontem na portalu Y, to w 90% nie znajdziemy kolejnego własnego na portalu Y.
  Powiązania rodzinne są z reguły trudniej wykrywalne, jedynie Kokos udostępnia informację na temat wspólnych adresów i innych danych użytkowników. W pozostałych przypadkach warto najpierw sprawdzić, czy dane osoby mają takie same nazwiska/miejsca zmieszkania lub zameldowania wypytując PD lub po prostu pytając się bezpośrednio tych użytkowników.
  Wreszcie jeśli nie jest możliwe zweryfikowanie powiązania danych kont, a jedyne co masz to przeczucie, warto podzielić się tymi spostrzeżeniami za pomocą chatu nie dodając, czasem krzywdzących PB, powiązań.
  Uwaga! Propozycje powiązań na Kokosie na podstawie adresu IP oraz o wartośći 20% z reguły jedynie oznaczają, że użytkownicy posiadają wspólnego dostawcę internetu (np. sieć osiedlowa).

Dodatek do przeglądarki

 • Czym jest dodatek do przeglądarki?

  W głównej mierze jest to rozszerzenie możliwości portali pożyczkowych o informacje dotyczace konkretnych uzytkowników (ich powiazań czy sumarycznego zadłużenia). Oczywiście to jest tylko kropla w morzu funkcji, z którymi najlepiej zapoaznać się instalując dodatek w swojej przeglądarce. Więcej o dodatku.

 • Jakie przeglądarki obsługuje dodatek?

  Dodatek w wersji instalacyjnej jest dostępny dla przeglądarek Mozilla Firefox (wersja 3.6+), Opera (11.50+) oraz Google Chrome (13+). Dla pozostałych przeglądarek została przygotowana specjalna skryptozakładka.. Niestety na dzień dzisiejszy nie jest obsługiwana przez IE w wersji 9.0 - konieczna jest instalacja innej przeglądarki.

 • Jakie portale obsługuje dodatek?

  Najnowsza wersja dodatku działa na portalach Kokos.pl, Finansowo.pl oraz Sekrata.pl

 • Dlaczego otrzymuję informację o nieznalezionym PD / nieprawidłowym haśle?

  Przyczyn może być wiele, jednak w większości przypadków jest nią brak wpisanej informacji na temat konta na danym portalu na ZNPD. Aby to poprawić przejdź do panelu i uzupełnij brakujące konta oraz dokończ ich weryfikację.
  Jeżeli to nie pomoże, skontaktuj się z nami - na pewno coś zaradzimy.

 • Zmieniłem/ał adres e-mail na Kokos.pl - jak mogę go zmienić na ZNPD?

  Adres e-mail na Kokos.pl można zmienić z poziomu Panelu użytkownika.

Chat dla PD

 • Czym jest ten cały "chat"?

  Chat, czy też bardziej shoutbox, to element dodatku do przeglądarki (oraz od pewnego czasu strony głównej ZNPD.pl), który umożliwia szybką komunikację między PD. Chat dzieli się na "pokój główny", widoczny z poziomu głównych stron portali obsługiwanych przez dodatek oraz głównej strony ZNPD zawierający wszystkie wiadomości oraz podpokoje, które zawierają tylko wiadomości dotyczące konkretnych PB i są wyświetlane pod ich profilami.

 • Jakie są zasady korzystania z chatu?

  Po pierwsze obowiązuje kultura wypowiedzi. Jeśli nie zgadzasz się z czyimś zdaniem, to postaraj się merytorycznie mu odpowiedzieć zamiast zasypywać go garścią inwektyw.
  Po drugie, jeśli inny użytkownik nieprawidłowo korzysta z jakichś funkcji serwisu lub dodatku (np. popełnił błąd w powiązaniach) - zwróć mu kulturalnie uwagę i ew. skieruj go do tej listy najczęściej zadawanych pytań.
  Ponieważ chat/shoutbox ma z zasady charakter nieformalny, zwracamy się do innych per "ty", za co nikt nie powinien się obrażać :)
  Pamiętaj - łamiąc te proste zasady sam sobie wystawiasz opinię i w najgorszym przypadku możesz stracić możliwość pisania na chacie!

 • Jakie uwagi na temat PB powinienem zachować dla siebie?

  Zasadniczo każda informacja na temat PB jest cenna, jednak części z nich, które z reguły można wyczytać np. wśród danych statystycznych na ZNPD, nie ma sensu powielać na czacie.
  Szczególnie niemile widziane jest ocenianie danego PB, jeśli nie mamy u niego żadnych inwestycji (lub są śladowe w stosunku do całkowitego zadłuzenia), a z naszych wypowiedzi wynika jedynie, że nam się nie podoba / widzimy u niego komin / niedługo się wyłoży.
  Nieprzestrzeganie tej zasady może wiązać się z blokadą pisania na czacie.
  PS: Informacja o tzw. lewarze na finansowo jest przykładem informacji wartościowej i istotnej.

Statystyki

 • Czym jest XIRR(RRSO)?

  Jest to wskaźnik określający rzeczywistą stopę zwrotu przy założeniu reinwestycji środków ze spłat w przypadku inwestorów.
  Dla pozyczkobiorców jest to wskaźnik kosztu pożyczki w skali roku i odpowiada wyliczeniom banków tego wskaźnika dla kredytów.

...i co dalej?

Jeśli uważasz, że czegoś brakuje w tym poradniku, to podziel sie z nami swoimi przemyśleniami poprzez formularz kontaktowy.